Lęk

Lęk - każdy z nas to zna

Każdy z nas miał w swoim życiu sytuacje, kiedy odczuwał lęk, strach, przerażenie. Lęk pierwotny pomógł ludzkości przetrwać. W dzisiejszych czasach, gdy mamy kłopoty z lękiem, słyszymy o cierpieniu na nerwicę, nerwicę sercową, nerwicę natręctw, nerwicę żołądka.

W psychologii wyróżnia się zaburzenia lękowe tj. fobie, ataki paniki, lęk ogólny, fobię społeczną, lęk o zdrowie.

Ciężar samotnej walki z lękiem

Ostatnio wiele mówi się o lęku, gdyż należy do najbardziej wyniszczających dolegliwości psychicznych. Wielu z nas cierpi na któryś z rodzajów lęku i dzień po dniu stara się z nim walczyć. Często walczymy w pojedynkę, nie pokazujemy nawet najbliższym, że borykamy się z nim. Udajemy przed innymi, że wszystko jest w porządku. Cierpimy na bezsenność. Możemy mieć przyspieszone bicie serca, ból w klatce piersiowej, krótki i szybki oddech. Niektórzy mówią: "cierpię na lęk przed życiem". Jak wiele energii taka postawa kosztuje. Czasami ludzie cierpią tak latami. Jedną z metod na poradzenie sobie z lękiem, strachem, paniką czy przerażeniem jest unikanie go. Mechanizm ten na początku przynosi natychmiastową ulgę, jednakże po pewnym czasie jego koszty są znacznie większe niż zyski. Człowiek zaczyna unikać w swoim życiu coraz większej liczby aktywności, staje się więźniem lęku. To często powoduje obniżony nastrój, może on przerodzić się w depresję. Komfort naszego życia może być wtedy znacznie obniżony, czujemy, że to my zawodzimy, upatrujemy winy w sobie, co wpływa na nasze postrzeganie siebie.

Widzimy, jakie skutki może mieć nieleczony lęk, jak silnie wpływa na nasze życie. Jednakże wcale nie musi tak być. Możemy odczuwać lęk, strach, bo tak jak inne emocje, są one naturalne i normalne, jednakże nie muszą nas paraliżować i kontrolować naszego życia. Dlatego tak ważne jest ustalenie, odkrycie, co jest źródłem mojego lęku, czyli czego ja się tak naprawdę boję. Tutaj pomocna okazuje się psychoterapia poznawczo-behawioralna.

Autor: Magdalena Michalak