Trawa

Marihuana powinna być legalna!

 


Zaczęłam ten artykuł bardzo przekornie, wypowiadając w tytule zdanie, które często słyszę od młodych ludzi, którzy sięgają po marihuanę, a to zdanie, z którym nie zgadzam się w żadnej mierze.

Gdy słyszę, marihuana powinna być legalna, ona leczy. Ja pytam...a na co jesteś chory młody człowieku? Gdy słyszę marihuana nie uzależnia. Widzę jak krzywdzące to jest dla ludzi, którzy odkładają skorzystanie z pomocy terapeutycznej o jeszcze kolejny i kolejny miesiąc, bo to "tylko" marihuana, bo przecież inni sobie radzą, bo mój obniżony nastrój, lęk, to coś, co samo minie. Kreowany przez społeczeństwo obraz marihuany jest jednowymiarowy: ekstaza, zabawa, zgoda, miłość, spokój i zero konsekwencji. Wszędzie zielone listki, na koszulkach, w teledyskach, na tapetach, dlatego decyzja o skorzystaniu z pomocy jest taka trudna. 

Marihuana uzależnia

Przetwory konopi indyjskich to najczęściej sprzedawany i najpowszechniej używany narkotyk na świecie. Według WHO rocznie w celach rekreacyjnych używa ich ok. 147 mln ludzi, co stanowi 2,5% światowej populacji. W 2011 roku około 4,2 mln Amerykanów spełniało kryteria diagnostyczne dotyczące nadużywania lub uzależnienia od konopi, co przewyższa łączną liczbę osób stosujących środki przeciwbólowe, uspokajające, kokainę, halucynogeny i heroinę (1).

Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania związane z używaniem konopi(F12) dzieli się zgodnie z ICD-10 na uzależnienie od kannabinoidów (F12.2) i szkodliwe używanie (F12.1). Rozpoznanie uzależnienia stawiane jest wtedy, gdy kiedykolwiek w ciągu ostatniego roku występowały trzy lub więcej następujących objawów:

1) silne pragnienie lub poczucie przymusu zażywania konopi,

2) osłabiona zdolność kontroli nad zachowaniem związanym z rozpoczęciem, zakończeniem oraz poziomem spożycia,

3) fizyczny zespół abstynencyjny,

4) stwierdzenie tolerancji wobec działania konopi (tj. konieczność przyjmowanie istotnie wzrastających ilości konopi, w celu osiągnięcia działania lub pożądanego efektu powodowanego przez pierwotnie mniejsze dawki),

5) postępujące zaniedbywanie innych przyjemności życiowych czy zainteresowań na korzyść używania konopi,

6) utrzymujące się używanie konopi pomimo oczywistych dowodów występowania szkodliwych następstw. Szkodliwe następstwa mogą być natury somatycznej, społecznej lub psychicznej.

W świecie wolności-mówi się tylko o przyjemnych doznaniach, druga strona medalu nadal zdaje się być niewygodna. Konsekwencje zdrowotne to tylko wierzchołek góry lodowej. Badania dowodzą, że ryzyko wystąpienia raka języka, krtani, czy płuc jest większe niż w przypadku palenia tytoniu. Marihuana, która początkowo zbliża i otwiera, odbiera w późniejszym czasie motywację do samorealizacji, dążenia do czegokolwiek. Palący zauważają liczne deficyty poznawcze, szczególnie w obszarze pamięci i uwagi. Trudności jest jednak więcej. Wiele badań wskazuje na związki między regularnym paleniem, a objawami depresji. Natomiast uzależnienie, jak każde uzależnienie, zawęża repertuar przyjemności, utrudnia kontakty z ludźmi, prowadzi do błędnych kół, gdzie liczy się tylko zdobycie marihuany, zdobycie pieniędzy, by zapalić i doświadczenie stanu euforii. Natomiast, gdy THC spada we krwi pojawia się złe samopoczucie, pobudliwość i chęć powtórnego zapalenia (2).

Skutecznym programem dla osób używających szkodliwie i uzależnionych od konopi jest Pogram CANDIS. Został on opracowany przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie na zlecenie Ministerstwa Zdrowia Niemiec. W Polsce to jedyny taki Program dla osób, które problemowo zażywają marihuanę, nowością jest też to, że akceptowalnym celem leczenia może być nie tylko całkowita rezygnacja, ale również ograniczenie używania (2).

Program CANDIS wykorzystuje terapię poznawczo-behawioralną, dialog motywujący oraz trening umiejętności społecznych.

Tak, ludzie paląc, mogą się uzależnić. Druga strona medalu nie jest taka kusząca. Końcowo najważniejsze, to wiedza, że są sposoby, aby być bliżej siebie - dalej od marihuany i że ludzie cierpią z powodu palenia.

 

autor: Anna Walijewska-Maksymowicz

Bibliografia:
A.Klimkiewicz,A.Jasińska, Kannabinoidy w medycynie, "Serwis Informacyjny UZALEŻNIENIA" nr 2 (82) 2018
Eva Hoch,Petra Zimmermann, Jana Henker,Heike Rohrbacher, Rene Noack, Gerhard Buhringer, Hans-Ulrich Wittchen, CANDIS Modułowy Program terapii dla problemowych użytkowników przetworów konopi, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Warszawa, 23 maja 2013r.