Kontakt z psychologiem online jest pomocny w większości trudnych sytuacji, ale...

Żyjemy w świecie, w którym codzienność i prywatne rozmowy często oparte są o komunikatory i serwisy społecznościowe. Jednocześnie badania dotyczące psychoterapii online jednoznacznie potwierdzają skuteczność tej formy kontaktu pomocowego.

Czy jest więc coś, co rzeczywiście może być przeszkodą w aktywnym korzystaniu z psychoterapii online w dzisiejszym świecie?

Myślę, że warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy.

Po pierwsze, kontakt online różni się od kontaktu twarzą w twarz tym, że nie angażuje wszystkich zmysłów. Te, na które mocno oddziałuje, to wzrok i słuch - ważne, ale nie jedyne nasze zmysły. Osoby nieprzyzwyczajone do tej formy kontaktu, niekorzystające z komunikatorów na co dzień, dla których rozmowa z terapeutą online jest nowym doświadczeniem, mogą więc na początku odczuwać pewien dyskomfort. Odczucie to mija wraz z nabieraniem doświadczenia.

Po drugie, jeśli nasze przekonanie o potrzebie kontaktu bezpośredniego podczas psychoterapii jest silne i nie mamy ochoty go zmieniać (do czego mamy pełne prawo), lepiej i zapewne bardziej efektywnie będzie, jeśli skorzystamy z pomocy stacjonarnie. Przekonanie to może bowiem ograniczać korzyści wynikające z pomocy online.

Ograniczenia terapii online

Istnieją też pewne bezwzględne ograniczenia terapii online.

  1. Terapeuta online jest daleko od swojego klienta i w związku z tym, w niektórych sytuacjach nie ma możliwości skutecznego i natychmiastowego zareagowania. Chodzi o sytuacje zagrożenia samobójstwem lub zabójstwem innej osoby.
  2. Nie jest to też forma terapii dla osób:
    • W ciężkim stanie psychicznym, np. aktywna psychoza lub bezpośrednio po traumie (samobójstwo bliskiej osoby, kataklizm, gwałt)
    • poważnymi chorobami psychicznymi wymagającymi stacjonarnego leczenia i stałego monitoringu.

Terapia online ma swoje ograniczenia. Są sytuacje kiedy konieczne jest skorzystanie z pomocy stacjonarnej, czasem ambulatoryjnej.

Napisz do nas

Formularz kontaktowy