Czy terapia poznawczo-behawioralna jest dla Ciebie?

Psychoterapia poznawczo-behawioralna oparta na dowodach naukowych

Psychoterapia jest skuteczną metodą zmniejszania cierpienia, o ile jest oparta na dowodach naukowych. Do nurtów, które pilnują się rygoru badawczego należą: Terapia Poznawczo-Bahawioralna (klasyczna TPB i "trzecia fala TPB"), Psychoterapia Psychodynamiczna (PP) i Systemowa(PS). Wraz z rozwojem wiedzy dotyczącej psychoterapii i jej realnego wpływu na człowieka, różnice między tymi podejściami są coraz mniej wyraźne[1]. Wszystkie one prowadzą do celu. W naszej pracowni online oferujemy terapie poznawczo - behawioralną (TPB). My wybieramy tę drogę, bo TPB jest współcześnie złotym standardem w psychoterapii[2]. Ważne jest dla nas, żeby było dla Ciebie jasne, że TPB jest jedną z dróg, które możesz wybrać. Spróbuję przytoczyć metaforę, która pozwala zrozumieć różnice między nurtami.

Czym różnią się różne nurty psychoterapii?

Z psychoterapią jest trochę jak z podróżą, różne drogi mogą nas doprowadzić do tego samego celu. Od wyboru drogi zależy, jak szybko dotrzesz i co po drodze zobaczysz. Można dokładnie zaplanować trasę, kolejne punkty do odhaczenia i szczegóły dotyczące transportu, kupując bilety i rezerwując noclegi zawczasu. Można też wyjść z domu bez mapy i próbować jakoś trafić...Współczesne terapie zazwyczaj mieszczą się gdzieś pośrodku, bliżej lub dalej nakreślonych punktów, zależnie od nurtu.

Terapie psychodynamiczne i systemowe dają pod tym względem więcej swobody, natomiast terapie z nurtu poznawczo-behawioralnego zwracają większą uwagę na posiadanie mapy i trzymanie się wyznaczonego kierunku. W pracy psychodynamicznej i systemowej wyruszysz w podroż wraz z towarzyszem, który będzie o krok za Tobą, pomagając Ci zrozumieć napotkane przeszkody i przeżycia, a reszta należy do Ciebie. W TPB terapeuta idzie z Tobą ramię w ramię i pomaga Ci zaplanować Twoją podróż tak, aby zwiększyć szanse dotarcia do celu w stosunkowo krótkim czasie. Wspólnie planujecie kolejne etapy, tworzycie mapy i analizujecie Twoje przeżycia - czasem nawet możesz go wysłać na zwiady. Jednocześnie żaden z terapeutów nie będzie za Ciebie decydować i nie przejdzie za Ciebie tej drogi.

W obu przypadkach tworzy się więź między Tobą a Twoim terapeutą. W przypadku PP i PS to ona jest główną dźwignią zmiany, natomiast w TPB znaczenie tej więzi jest zależne od problemu. Czasem to ona będzie najważniejsza, a czasem będzie tylko dodatkowym prowiantem w podróży.

Czego możesz się spodziewać w pracy poznawczo-behawioralnej lub jej pokrewnej, a czego w innych nurtach raczej nie doświadczysz?

  1. Spójnego, pisemnego opracowania swojego problemu. Nazywamy to konceptualizacją i tworzymy ją wspólnymi siłami - siłami dwóch ekspertów: terapeuty (eksperta od najnowszej wiedzy dotyczącej funkcjonowania człowieka) i Ciebie (eksperta od swojego życia, przeżyć, myśli).
  2. Konkretnych technik pomocowych (bazujących na zachowaniu, analizie myśli lub wizualizacjach), które pomagają radzić sobie z codziennymi problemami dotyczącymi myśli, emocji i działania.
  3. Eksperymentów - wspólnie zaprojektujemy nowe doświadczenia, dzięki którym uda Ci się przełamać dotychczasowe trudności.

Czego nie doświadczysz, a co jest obecne w innych nurtach?

  1. Fascynujących symbolicznych odniesień do faz rozwoju seksualnego wg Freuda i innych pojęć psychodynamicznych - mamy jedynie nadzieję, że nasze zwykłe metafory będą wystarczające.
  2. Analizy nieświadomych treści - zajmujemy się tylko tymi nieświadomymi treściami, które w procesie dodatkowej obserwacji lub technik jesteś w stanie samodzielnie sobie uświadomić.

Jeśli uważasz, że to droga dla Ciebie, zapraszamy.

Literatura

  1. Arden, J., B. (2017), Neuronauka w psychoterapeutycznym procesie zmiany. Kraków: WUJ
  2. David, D., Cristea, I., & Hofmann, S. G. (2018), Why cognitive behavioral therapy is the current gold standard of psychotherapy. Frontiers in psychiatry, 9, 4.
  3. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyt.2018.00004/full

Autor: Aleksandra Szyper - Maciejowska