Depresja

Depresja - spadam w dół bez końca niczym "Alicja w Krainie Czarów"

Kiedy myślę o depresji, widzę scenę z "Alicji w Krainie Czarów", kiedy ta wchodzi do nory i zaczyna lecieć w dół. Spada i spada, bez końca. Nie ma czego się złapać, czuje, że nie może nic zrobić, aby się uratować. Osoba, która cierpi na nastrój depresyjny, ma poczucie braku kontroli nad swoim życiem. Z każdym dniem ma coraz mniejszą ochotę na życie, nic nie sprawia jej radości, zauważa problemy z koncentracją, a to, co kiedyś sprawiało jej przyjemność, przestaje cokolwiek znaczyć. Leci w dół i nie wie, jak to zatrzymać, nie dostrzega niczego, co pomogłoby jej przestać spadać, a zacząć iść ku górze.

Brak nadziei powoduje, że czujemy się balastem , mamy poczucie porażki, bycia ciężarem dla innych. Myślimy o sobie negatywnie. Świat staje się dla nas potworem, który tylko czyha, żeby nas zniszczyć, a inni ludzie są w pakcie z ciemnym, mrocznym światem. Na każdym rogu czai się niebezpieczeństwo, a my nie mamy siły z nim walczyć, nie dostrzegamy też żadnej osoby, która pomogłaby nam w tej walce. Cierpimy w samotności, zamykamy się w domu i na kanapie, dzień po dniu, coraz bardziej zapadamy w czerń, każda myśl osacza i wysysa z nas energię. W pewnym momencie czujemy się już tak źle, że zaczynamy myśleć o samobójstwie jako jedynym rozwiązaniu problemu, zakończeniu cierpienia. A przecież zamiast planować własną śmierć, możemy zwrócić się ku życiu.

Terapia - zatrzymać dramatyczny lot w dół

Wielu moich Klientów mówi, że terapia CBTB jest możliwością zatrzymania się w tym dramatycznym locie w dół. Jest powolnym wydostawaniem się na powierzchnię przy uważnym i serdecznym wsparciu kogoś, kto potrafi pomóc.

Autor: Magdalena Michalak