Czym jest psychoterapia?

Co to jest psychoterapia?

Psychoterapia (w tym online) jest zjawiskiem, które budzi wiele kontrowersji, wiele nadziei i lęków. Dość łatwo podać techniczną definicję, znacznie trudniej opowiedzieć o niej w sposób zrozumiały.

Jest to specjalistyczna metoda leczenia. Polega na intencjonalnym stosowaniu zaprogramowanych oddziaływań psychologicznych(1)... To brzmi trochę groźnie... I trochę takie jest, bo oddziaływania te są rzeczywiste. Obecnie nauka dysponuje przekonującymi argumentami na rzecz skuteczności psychoterapii (2,3). Po przebytej terapii zmiany są dostrzegalne nie tylko w świadomości klienta, lecz również w skanie jego mózgu(4). Dlatego tak ważne jest, aby osoba, która jest Twoim psychoterapeutą (także online), miała do tego odpowiednie uprawnienia i poddawała się superwizji.

Różne podejścia w psychoterapii

Psychoterapia jest zatem skuteczną metodą zmniejszania cierpienia. Jednak metodą bardzo zróżnicowaną . W jej granicach mieszczą się przeróżne działania(1) . Od wspólnego milczenia, przez rozmowy, po wspólne wycieczki w miejsca budzące przerażenie i smutek - wirtualnie lub realnie... i tu znów pojawia się nadzieja i niebezpieczeństwo. Z jednej strony masz wybór - możesz wybrać taki sposób pomocy (również online), który będzie Ci najbardziej odpowiadać. Z drugiej łatwo się pogubić i trafić na niesprawdzone sposoby.

Chcemy Ci ułatwić wybór i pomóc w poszukiwaniu pomocy najlepszej jakości. Jednym z czynników mających wpływ na powodzenie terapii jest dopasowanie terapeuty i klienta. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o metodach, jakimi pracujemy i zrozumieć, czym te metody różnią się od innych, zachęcamy do zapoznania się z wpisem na blogu zatytułowanym "Czym jest psychoterapia (w tym online)?".

Literatura

  1. Grzesiuk, L. (red), 2005. Psychoterapia. Teoria. Warszawa: Wydawnictwo Psychologii i Kultury Eneteia
  2. Bandelow, B., Reitt, M., Röver, C., Michaelis, S., Görlich, Y., & Wedekind, D. (2015). Efficacy of treatments for anxiety disorders: a meta-analysis. International Clinical Psychopharmacology, 30(4), 183-192.
  3. Lemmens, L. H. J. M., Arntz, A., Peeters, F. P. M. L., Hollon, S. D., Roefs, A., & Huibers, M. J. H. (2015). Clinical effectiveness of cognitive therapy v. interpersonal psychotherapy for depression: results of a randomized controlled trial. Psychological Medicine, 45(10), 2095-2110.
  4. Arden, J., B. (2017). Neuronauka w psychoterapeutycznym procesie zmiany. Kraków: WUJ.

Autor: Aleksandra Szyper - Maciejowska