Pierwsza wizyta u psychoterapeuty i co dalej?

Czy dostanę jakąś instrukcję, po zastosowaniu której odmieni się moje życie?

Pewnie niejedna osoba decydując się na kontakt terapeutyczny miała liczne obawy związane z pierwszą wizytą i tym,jak ta relacja będzie się kształtować.

Jest to zupełnie naturalne, w końcu podejmujemy decyzję dotyczącą nas samych - chcemy podzielić się swoim światem, który być może do tej pory był przez nas chroniony, chcemy wsparcia w zmianach, zrozumienia tego,co się z nami dzieje. Pierwsze spotkanie może wiązać się z niepewnością.

To, czego powinniśmy się spodziewać na pierwszym, drugim i każdym spotkaniu to terapeuty aktywnego, czyli takiego, który mówi, słucha i jest zaangażowany. 

Terapeuta na samym początku będzie chciał usłyszeć o tym, z czym przychodzimy. Będzie dopytywał, jeśli coś wymaga doprecyzowania, wszystko w jednym celu-by nas lepiej poznać, zrozumieć. Każdy człowiek jest inny, każdy problem jest inny. Terapeuta da nam przestrzeń i czas, będzie wspierał pytaniami. Warto jednak pamiętać, że my też mamy prawo pytać, jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości. 

Podczas pierwszej sesji na pewno ustalicie i uwspólnicie zasady współpracy, częstotliwość spotkań oraz czas spotkań. 

Pierwszy krok ponoć rzadko bywa do tyłu, chociaż w wymiarze terapeutycznym jest zupełnie inaczej. Aby cieszyć się jakością chodzenia, aby w pełni doświadczać i rozumieć swoje emocje, zaglądamy do środka, zaglądamy w przeszłość i zastanawiamy się, skąd wziął się jakiś wzór naszego zachowania, dlaczego wciąż używamy starego klucza, mimo iż nigdzie już nie pasuje.

Zazwyczaj dwa-trzy spotkania służą zebraniu informacji dotyczących nas samych, historii życia, ważnych osób, tego, jak widzimy naszą trudność, ale też naszych radości i sukcesów. Jest to czas diagnostyczny, po którym przychodzi czas na podsumowanie i zawarcie kontraktu terapeutycznego czyli umowy między psychoterapeutą a Klientem. Czas diagnostyczny jest to też czas, gdy buduje się relacja terapeutyczna, mamy prawo zdecydować czy na pewno z tym terapeutą chcemy nawiązać dłuższą współpracę.

Kontrakt terapeutyczny zawiera cele terapeutyczne dając dwóm stronom poczucie bezpieczeństwa, traktuje o współodpowiedzialności za pracę. Kontrakt psychoterapeutyczny z jasno określonymi celami terapii pomaga trzymać się kursu, który obierzemy i ocenić poprawę w obszarze, który nas interesuje. Kontrakt może zawierać również warunki na jakich odwoływana jest sesja, zasady kontaktu z psychoterapeutą między sesjami, zapisy dotyczące pracy własnej Klienta, reguły dotyczące kontaktu z substancjami psychoaktywnymi oraz nałogowymi zachowaniami.

W paradygmacie poznawczo-behawioralnym, w którym pracują terapeuci Psychomotywacji jest też bardzo ważna praca między sesjami (czyli praca własna Klienta). Praca własna jest za każdym razem omawiana podczas spotkania. Ponadto sesje mają stałą strukturę, która z jednej strony daje poczucie bezpieczeństwa,z drugiej pomaga trzymać się obszarów, nad którymi się wspólnie pochylamy. Struktura to tylko pewien konstrukt, w swojej pracy wykorzystujemy również dialog motywujący, terapię schematów i dialektyczną terapię behawioralną. 

 

Autor: Anna Walijewska-Maksymowicz