Sytuacja kryzysowa

Współczesny świat przeżywa kryzys

Liczba osób potrzebujących profesjonalnej pomocy rośnie z każdym rokiem. Kolejki do pomocy rosną, niezależnie od tego, czy mówimy o pomocy państwowej czy prywatnej. Czasem bywa tak, że nie wiemy jak sobie poradzić. Kryzys emocjonalny jest tak silny, że trudno pozbierać myśli, skupić się na czymkolwiek. Zdarza się, że bezsenność niemal odbiera nam rozum. Bywa, że sytuacja jest tak przytłaczająca, że chcemy ze sobą skończyć. Oczywiście w takich sytuacjach profesjonalna pomoc jest niezbędna. Niestety nie zawsze możemy sobie pozwolić na opłacenie prywatnej wizyty a czekanie na termin wydaje się nie do zniesienia. 

Gdzie znajdę pomoc?

Na szczęście wiele instytucji wychodzi naprzeciw. Zebrałam kilka informacji, które mogą pomóc w dotarciu do specjalistycznej pomocy pomimo ograniczeń finansowych i czasowym.

Jeśli mierzymy się z kryzysem, to jednym z najprostszych rozwiązań jest sięgnąć po telefon. Poniżej znajduje się kilka numerów, pod którymi można uzyskać profesjonalną doraźną pomoc.

111 - to linia z której można skorzystać w języku angielskim, w razie kryzysu, bez bezpośredniego zagrożenia. 

Wiadomo jednak, że w kryzysie emocjonalnym język obcy może być wyjątkowo "obcy". W takich sytuacjach warto sięgnąć po numery z Polski, które mogą udzielić wsparcia w taki sam sposób  w ojczystym języku.

116 123 - to numer organizacji "Samarytanie" i jest numerem między narodowym, co oznacza, że znajdą tu Państwo pomoc w wielu językach.

800 702 222 - to telefon do Centrum Wsparcia Fundacji Itaka, co istotne jest czynny całą dobę 

800 120 002 - to numer "Niebieskiej linii", po który warto sięgnąć w przypadku przemocy. Ten numer jest ogólnopolski, więc i techniczna strona pomocy może być ograniczona do rejonów Polski. Jednak ze względu na charakter trudności wynikających z bycia ofiarą, pomoc może mieć nie tylko charakter informacyjny i techniczny, ale również emocjonalny i motywacyjny. Dlatego również warto skorzystać, nawet jeśli pomoc nie mogłaby być pełna. Pomoc dostępna całą dobę.

888 883 388 - Telefon przeciwprzemocowy Fundacji Feminoteka. Tu również można liczyć na pomoc techniczną w granicach Polski oraz emocjonalną i motywacyjną niezależnie od granic. Ten telefon jest czynny w godzinach 8:00-20:00 


Natomiast, gdy kryzys jest częścią uzależnienia warto sięgnąć po następujące telefony:

800 199 990 - telefon zaufania dla osób uzależnionych od narkotyków
800 120 289 - organizacja Karan również nastawiona na pomoc osobom uzależnionym od  narkotyków
228 236 531 - telefon zaufania z MONARU

Specjaliści dobrze wiedzą, że czasem wykonanie telefonu to również wyzwanie. Dlatego można również skorzystać z porad i wsparcia  mailowego, pisząc na podane adresy:

porady@liniawsparcia.pl  - adres e-mail Centrum wsparcia Fundacji Itaka

pomoc@cpk.org.pl - pomoc mailowa Centrum Praw Kobiet

porady.psychologiczne@cpk.org.pl - porady psychologiczne Centrum Praw Kobiet

Istnieje również aplikacja dla ofiar przemocy w rodzinie, dostępna na Android i iOS. Pod nazwą Twój parasol kryje się aplikacja, która udaję aplikację pogodową, natomiast po dwukrotnym kliknięciu zachmurzenia pojawia się panel pomocy. 

Należy również pamiętać, że kryzys emocjonalny może być również stanem zagrożenia życia, szczególnie, gdy odczuwamy silne impulsy by popełnić samobójstwo. W takich sytuacjach jedną z opcji jest kontakt z pogotowiem ratunkowym. Niezależnie od państwa, w którym aktualnie się znajdujemy, powinniśmy uzyskać pomoc. Pamiętajmy, że kryzys przy właściwym wsparciu może się okazać naszą szansą rozwojową.  

 

Autor: Aleksandra Szyper-Maciejowska