Perfekcjonizm - jak z nim żyć?

Perfekcjonista poszukiwany

Pracodawcy kochają perfekcjonistów. Wielu szefów wyszukuje wręcz na rynku właśnie tych: dokładnych, skrupulatnych i nad-odpowiedzialnych za podjęte zadania, spędzających w pracy więcej niż 8 godzin dziennie i to nie dlatego, że są o to proszeni, tylko z powodu wewnętrznej presji, by dokończyć zadania i być najlepszym. 

 

W czym więc problem z tym perfekcjonizmem?

Kluczowa wydaje się być w perfekcjonizmie właśnie ta wewnętrzna presja, która każe wykraczać ponad to co zdrowe i rozwijające i powoduje, że wciąż się forsujemy, by iść do przodu i walczyć o to, by być najlepszymi w tym co robimy. Ta presja działa niezależnie od tego, czy w naszym życiu pojawiają się sukcesy czy porażki. Nigdy nie pozwala odpocząć.

 

Sukcesy i porażki w życiu perfekcjonisty

Osiągasz sukces: Twój projekt jest numerem jeden/ świeżo wykończony piękny dom zaprasza do środka/pozycja zawodowa jest bardzo wysoka/ szef gratuluje wyników/ odbierasz dyplom czy wyróżnienie/ siedzisz w pięknie posprzątanym salonie. Coż, powinieneś się cieszyć... Jednak coś w Tobie, zaczyna poważać sukces: "I co z tego? Inni też to mają. To nic nadzwyczajnego. Mogłem to zrobić lepiej. To był fart."  Znasz ten głos?

Jeśli tak, to jest szansa, że znasz także inny. Załóżmy, że zdarzyło Ci się podtknięcie: szef zwrócił uwagę na nieskończone zadanie/ nie zająłeś pierwszego miejsca w konkursie/ dostałeś gorszą ocenę. Co się wtedy dzieje? W Twojej głowie jakiś głos rozpoczyna niekończący się monolog: "Jestem beznadziejny. Nic mi nie wychodzi. Nie przyłożyłem się wystarczająco. Muszę, muszę, serio muszę wziąć się za siebie." Czujesz jak Twoje poczucie własnej wartości spada w dół.

 

Czy jestem perfekcjonistą?

Young mówi o 3 typach perfekcjonistów:

Pierwszy typ to osoby kompulsywne. Bardzo istotne jest dla nich planowanie i trzymanie perfekcyjnego porządku, w którym istotny jest każdy detal. Może to dotyczyć różnych dziedzin życia: 
- czystości i porządku w domu/ ogrodzie/ samochodzie;
- perfekcyjnego planowania i realizowania zgodnie z przyjętym uporządkowanym planem zadań w pracy;
- starannego planowania wyjazdów, a potem dokładnego trzymania się porządku zwiedzania, podczas wakacji.
Problem zaczyna się, gdy rzeczy nie idą tak jak powinny. Pojawia się frustracja i złość, która bywa trudna i niszcząca dla relacji z otoczeniem i samego kompulsywnego perfekcjonisty.

Drugi typ to pracoholik:

 1. Focus na osiągnięcia. 

 2. Praca po 16 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu. 

 3. Wszystko to kosztem relacji, zdrowia, itp. 

Odnajdujesz się w tym?

Typ trzeci jest zorientowany na status. Zrobi dużo za dużo, by inni zauważyli jego/ jej osiągnięcia i wyrazili uznanie dla statusu, dobrobytu, urody, piękna idealnego partnera/ki, najnowszego modelu auta, czyli -  dla jego/ jej fałszywego ja. Ta forma służy często  kompensowaniu własnej niepełnowartościowości.

 

Jak sobie radzić z perfekcjonizmem?

W PsychoMotywacji oferujemy terapię online perfekcjonizmu opartą o analizę wysokich standardów, zrozumienie mechanizmu powstania perfekcjonizmu oraz modyfikację przekonań. Terapia nie polega na odrzuceniu wysokich wymagań i pokochaniu bylejakości. Celem jest czucie się ze sobą dobrze i rozważanie zbliżenia się do przekonania: "jestem w porządku taki, jaki jestem, a nie tylko wtedy, kiedy jestem perfekcyjny".

Autor: Monika Florczyk