Człowiek w niechcianej koronie

Ukoronowana rzeczywistość

Jesteśmy w nietypowej sytuacji, wszyscy na jednym statku, a jednak mimo tego, że wszyscy i w podobnych okolicznościach, to jednak niektórzy doświadczają więcej lęku i smutku, więcej czasu poświęcają na rozmyślanie i analizowanie bieżących informacji, inni znacznie mniej. Mijają kolejne dni kwaranatanny narodowej, pojawia się złość, niepewność. Bywa bardzo ciężko - w czterech ścianach, z małymi dziećmi, z lekcjami on-line, z myślami o starszych obciążonych chorobami rodzicach, z tym, że przecież wciąż chodzę do pracy i jeżdżę autobusem. Problemy pojawiają się nawet z niewymyślnym  myciem rąk,bo przecież klamka jeszcze brudna,bo torbę ze sklepu postawiłem w korytarzu, a już ją rozpakowują domownicy i jak refren powtarza się mantra: dotykałem tego, czy nie? Morze natrętnych myśli, które nakręca lęk.

 

Lęk

Lęk, który pojawia się na wieść o zagrożeniu jest czymś naturalnym. Pomyśl przez chwilę, co by się działo, gdybyś tego lęku nie czuł? Co robiłbyś? Może ignorował zalecenia? Może podróżował narażając siebie i innych. Lęk pokazuje Ci, że TO jest ważne, Twoje życie jest ważne, wspólna sprawa jest ważna, inni są ważni. Jesteśmy ze sobą powiązani-to mówi Twój lęk. Kiedy usłyszysz, co on dokładnie mówi akurat Tobie, może uda się go zaakceptować. Po prostu zauważ go i daj mu kawałek miejsca w tym trudnym czasie. Nie udawaj, że go nie ma, nie walcz z nim i nie toń w nim. Dzięki niemu stosujesz się przecież do zaleceń, dzięki niemu wiesz,co jest ważne i chcesz to chronić.

 

Strata i smutek

Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu doświadczył również straty. Pozwól sobie na smutek, znajdź na niego miejsce i czas. Ta sytuacja coś Ci odebrała - jakąś przestrzeń życiową, jakąś pewność, może musiałeś zrezygnować z ważnych planów, a może straciłeś pracę. To trudne, jest więc zrozumiałym, że czujesz smutek. Zaproś go i pozwól sobie opłakać startę. Bądź dla siebie dobry. Są wydarzenia niezależne od nas. Przypomnij sobie, jak radziłeś sobie z trudnościami w wcześniej, co Ci pomagało? Z jakich swoich zasobów korzystałeś? To, co się wydarzyło nie jest o Tobie, a sytuacji - pamiętaj o tym.

 

Złość

Coraz częściej pojawiać się może złość, ona również jest potrzebna i ważna, jedynie  sposób, w jaki ją wyrażamy może ranić nas lub innych. Natomiast złość jest pełna energii, krzyczy o zmianę zaistniałej sytuacji. I czy ktoś chciałby z nią polemizować? Przecież mądrze mówi, żeby już ta pandemia zwinęła swoje macki i życie wróciło na dawne i przyjemne tory! Dzieci do szkół, my do pracy, żeby już były otwarte parki i sklepy,a człowiek na człowieka patrzył zupełnie bezmyślnie, a nie doszukując się zagrożenia. Złość ma rację. Przychodzi w porę, ale tej sytuacji nie da się odczarować magicznym okrzykiem złości. Potrzeba tu czegoś więcej, bo przecież nie zgadzając się na rzeczywistość, nie zmienimy jej, a raczej zapewnimy sobie jeszcze więcej frustracji. Tylko akceptując nowe ramy jesteśmy w stanie ruszyć z miejsca, zbudować coś w tych nowych warunkach.

Powiesz, wszystko pięknie brzmi, a jednak oprócz pracy zawodowej muszę zająć się dziećmi, muszę odrabiać z nimi lekcje, zapewnić im rozrywkę, muszę wypełnić obowiązki domowe, dostarczyć jedzenie chorej mamie, muszę, muszę, muszę... każdy ma swoją litanię musizmów.

 

To trudny czas, masz prawo czuć lęk, złość i smutek

I jeszcze raz to powiem - bądź dla siebie dobry. Przyjrzyj się swoim myślom. Czy one Ci służą? Czy one Cię motywują? Czy potęgują Twoje emocje?

 

Sięgnij po pomoc

Nie jesteś sam, wszyscy dzielimy ten czas. Istnieje szereg grup na Facebooku oferujących niedopłatną pomoc w różnych dziedzinach:od korepetycji po wyprowadzanie psa, przez nieodpłatne sesje jogi i medytacji.

Pamiętajmy też, że w Polsce działa 28 Centrów Zdrowia Psychicznego, gdzie każdy może otrzymać niedopłatną pomoc psychiatry, psychologa i psychoterapeuty. Większość specjalistów pracuje już przez Internet. Kontakty można znaleźć pod tym adresem: https://czp.org.pl/index.php/o-czp/

Ponadto nadal można korzystać ze wsparcia telefonicznego:

Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111

Antydepresyjny telefon zaufania: 22 484 88 01 (czynny w poniedziałki i czwartki w godz. 17-20)

Ogólnopolski Telefon Zaufania "Uzależnienia behawioralne": 801 889 880 (czynny codziennie, prócz świąt państwowych, w godz. 17-22; dzwoniąc płaci się tylko za pierwszy impuls połączenia)

Bezpłatny Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym: 116 123 (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 14-22.

My również jesteśmy dla Was i przyjmujemy w przestrzeni Internetu, a teraz pierwsza wizyta to 50% ceny. Bądź dla siebie dobry, teraz jest najlepszy moment. 

 

Autor: Anna Walijewska-Maksymowicz