Co to jest orientacja seksualna?

Orientacja seksualna - trwały emocjonalny i seksualny pociąg do osób określonej płci. Jeśli pragnienia zarówno seksualne, jak i uczuciowe są nakierowane na osoby płci przeciwnej niż nasza własna płeć mówimy o orientacji heteroseksualnej, jeśli są zgodne z naszą płcią mówimy o orientacji homoseksualnej, jeśli dotyczą obu płci, mamy do czynienia z orientacją biseksualną. Są też osoby niezainteresowane żadną płcią (orientacja aseksualna).

Akceptacja orientacji seksualnej

Zdarza się, że ludzie nie akceptują swojej orientacji seksualnej i szukają sposobów jej zmiany (mówimy tedy o orientacji egodystonicznej). Środowiska naukowe obaliły już mity dotyczące możliwości zmiany orientacji seksualnej, popularna niegdyś "terapia" konwersyjna, stosowana aktualnie w kręgach katolickich, przeszła do lamusa. Zadaje więcej krzywdy i nie ma żadnego oparcia w faktach.

Często jednak osobom homoseksualnym i biseksualnym ciężko jest pogodzić się z własną orientacją. Brakujemy im wsparcia w środowisku rodzinnym, szkolnym i zawodowym. Boją się ujawnić, dlatego często decydują się żyć wbrew temu, co przeżywają i albo wchodzą w związki, w których cierpią albo decydują się na samotność.

Wsparcie osób o orientacji homoseksualnej i biseksualnej

Psychoterapia pozwala zaakceptować własną orientację, pomaga w "wyjściu z szafy", czyli podzieleniu się ze środowiskiem i najbliższą rodziną informacją o swojej orientacji. W procesie psychoterapeutycznym mamy szansę pracować z naszymi lękami i przekonaniami, zmierzyć się np. ze stratą (czasami jest ona związana z utratą kontaktów z rodziną lub przeformułowaniu tych kontaktów). To, co daje praca nad sobą, to możliwość pokochania siebie i bycia w zgodzie ze sobą w świecie tak różnorodnym, że aż pięknym.

Napisz do nas

Formularz kontaktowy