Relacja na linii klient - psychoterapeuta bywa ważniejsza niż diagnoza i narzędzia terapeutyczne

"Przecież w psychoterapii chodzi o relację z żywym człowiekiem" - mówią przeciwnicy tej formy prowadzenia sesji.

"Kiedy rozmawiamy z naszymi Klientami przez Skype'a - jesteśmy nie tylko żywe, ale także zaangażowane i empatyczne" - odpowiadamy wtedy z uśmiechem :-)

Niewątpliwe prawdziwa jest ta część podanego wyżej twierdzenia, która podkreśla wagę relacji pomiędzy terapeutą a Klientem.

Łatwiej otworzyć się i mówić o trudnościach, zmieniać swoje przekonania, ryzykować testowanie nowych zachowań, przy osobie, która budzi nasze zaufanie, jest empatyczna i akceptująca i ma "to coś", co powoduje, że dobrze czujemy się w kontakcie z nią. "To coś" dla każdego z nas może oznaczać coś innego. Dlatego warto znaleźć odpowiedniego terapeutę. Ta kwestia dotyczy zarówno terapii online, jak i tej odbywającej się w stacjonarnym gabinecie.

Ponadto badania wykazują, że na jakość relacji pomiędzy Klientem i psychoterapeutą nie ma wpływu forma prowadzenia sesji (Skype czy gabinet).

Ważną kwestią w terapii jest relacja terapeutyczna. Jej jakość nie zależy od formy kontaktu, ale od tego, jakim człowiekiem jest psychoterapeuta i na ile dobrze i bezpiecznie czujesz się w kontakcie z nim.

Napisz do nas

Formularz kontaktowy