Zaburzenia seksualne

Impotencja, wczesny wytrysk - najczęstsze problemy seksualne mężczyzn

Do najczęściej występujących problemów seksualnych relacjonowanych przez seksualnie aktywnych mężczyzn należą: zaburzenia erekcji, nazywane również impotencją, zbyt wczesny wytrysk, nawet przed rozpoczęciem stosunku, brak lub niewystarczające pożądanie seksualne (1).

Brak orgazmu i nie tylko - najczęstsze problemy seksualne kobiet

Kobiety z kolei skarżą się na: brak orgazmu, ból podczas stosunku i niewystarczające pożądanie seksualne (1). To oczywiście nie wszystkie trudności z którymi zgłaszają się panie, ale te które powtarzają się często.

Zadowolenie z życia seksualnego

Z raportu "Seksualność Polaków 2017" prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy opracowanego w ramach Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego (OPZS) wynika, że 42 proc. Polaków wyraża zadowolenie ze swojego życia seksualnego. Najwięcej usatysfakcjonowanych osób znajduje się w grupie wiekowej 30-49 lat, natomiast u osób 50 plus jedynie 36 proc (2). Stres oraz zmęczenie są częstym źródłem problemów w naszej sypialni.

Terapia zaburzeń seksualnych

Często obawiamy się wizyty u specjalisty, wydaje się nam krepujące rozmawiać o seksualności z zupełnie obcą osobą. Okazuje się również, że nawet w naszych związkach nie poruszamy tematów intymnych zbyt odważnie. Natomiast potrzeba seksualna to jedna z fundamentalnych potrzeb człowieka. Seksualność odgrywa zasadniczą rolę w życiu wielu z nas (1), dlatego tym bardziej warto o nią zadbać. W sytuacji, gdy czujemy, że coś się zmieniło, gdy nie czerpiemy radości z bliskości z drugą osobą lub unikamy zbliżeń z obawy przed porażką, warto porozmawiać ze specjalistą, który zajmuje się terapią zaburzeń seksualnych. Specjalista może również pomóc uporać się z mitami i stereotypami, w które obrosła sfera intymna, pomoże zaakceptować własną orientację seksualną, wesprzeć w zrozumieniu własnej tożsamości płciowej, udzielić wsparcia, gdy borykamy się z hiperseksualnością (uzależnieniem od seksu) czy mamy nietypowe preferencje seksualne. Terapia zawiera komponent poznawczy, behawioralny, czyli pracuje się w oparciu o myśli, a także wykonując ćwiczenia. Ważna bywa również podróż do naszych doświadczeń z dzieciństwa i wczesnej dorosłości oraz przyjrzenie się temu, jak nasza seksualność prezentuje się w relacji z tym konkretnie partnerem (3).

Zanim jednak zaczniemy pracę terapeutyczną, warto zauważyć, że istnieją źródła zaburzeń seksualnych o charakterze biologicznym. Terapia obejmuje wówczas leczenie medyczne związane z pierwotną diagnozą (nadciśnienie, cukrzyca, przerost prostaty, zmiany hormonalne itd.)(3). W tym wypadku warto zasięgnąć porady lekarza rodzinnego, który wypisze skierowanie do odpowiedniego specjalisty.

Literatura

  1. Bancroft, J (2011). Seksualność człowieka. Wrocław; Elsevier Urban & Partner
  2. Badanie Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy Seksualność Polaków 2017
  3. Rawińska, M. (2019). Zaburzenia seksualne a psychoterapia poznawczo-behawioralna. Warszawa; PZWL Wydawnictwo Lekarskie

Autor: Anna Walijewska-Maksymowicz